Ukraińcy jadący do Polski

Ukraińcy - zabierają pracę czy wzmacniają gospodarkę?

Podobnie Ukraińcy już stanowią ponad 10% mieszkańców Wrocławia i spory procent od mieszkańców Warszawy. Coraz częściej słychać język ukraiński na ulicy i w sklepach. Każdy ma swoje zdanie na temat zwiększającej się diaspory ukraińskiej w Polsce i dzisiaj chciałbym podzielić się również swoim zdaniem. 

Przeglądając niedawno facebooka, zauważyłem jeden post, który był udostępniony przez moją znajomą. W tym poście Tomasz Rzymkowski, polski prawnik i polityk, poseł na Sejm VIII kadencji (jak mówi o nim wikipedia) prosi o udostępnienie filmiku z Polsko-Ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Na filmiku widać jak tłum Ukraińców naciera na polskie przejście graniczne. 

Najciekawszy jest komentarz Pana posła. Jego zdaniem, to właśnie w wyniku wcześniejszego zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy, Ukraińcy rzucili się do Polski. Oblężenie na granicy z Ukrainą porównuje on do "islamskich imigrantów ekonomicznych" i żartobliwie apeluje do Unii o pomoc. 

Ogólnie nie znam się na polskiej polityce. Nie wiem, kto z polityków jest ważniejszy i mówi za całe społeczeństwo, a kto jest zwykłym populistą i jedynie manipuluje zdaniem grona mało inteligentnych ludzi. Ten post zobaczyło niecałe 250 tysięcy ludzi, zebrał on setki lajków i komentarzy, oraz prawie kilka tysięcy udostępnień. Z tego powodu, chciałbym wyjaśnić dla was głupotę i absurdalność zdania Pana posła.

 1. 95% z tych ludzi to są "mrówki przygraniczne", czyli mieszkańcy strefy przygranicznej, którzy od wielu lat mają swój własny "bezwiz", a mianowicie Mały Ruch Graniczny. Jeśli przejrzeć się nagraniu, można zauważyć, że większość tych ludzi są lekko ubrani i z bagażu mają przeważnie półpuste siatki foliowe, w lepszym przypadku plecak czy jakąś średniej wielkości torbę. 
 2. Akurat na tym przejściu, "Medyka-Szeginie", od zawsze był taki tłok. Wystarczy spojrzeć na filmiki z poprzednich lat.
 3. Ukraińcy z pogranicza jadą do Polski żeby sprzedać papierosy i wódkę za łączną kwotę 20-30 zł, a na drodze powrotnej kupić towaru czasem nawet za kilka tysięcy (żywność, odzież, elektronika... ostatnio widziałem pół autobusu babć z PlayStation4...). Polskie sklepy zyskują miliony na tym, że pół Ukrainy dzięki tym mrówkom robi zakupy w Polsce. 
  Biedronka Medyka
  Biedronka w Medyce
 4. Prawdziwi migranci zarobkowi z Ukrainy przeważnie przeprowadzają się do Polski w sposób bardziej zorganizowany - samochodami, autobusami i pociągami, wioząc ze sobą sporo rzeczy osobistych. Po przybyciu do Polski spora część z nich rozczarowuje się warunkami pracy, bądź nie wytrzymują fizycznie i wracają na Ukrainę. Ci, którym udaje się znaleźć odpowiadającą im pracę i miejsce zamieszkania, sumiennie pracują, płacą podatki, składki i w ogóle wydają sporą część swoich zarobków w Polsce. 
 5. Warto zauważyć, że Ukraińcy mimo sumiennego płacenia wszystkich składek, bardzo rzadko korzystają z usług medycznych i socjalnych. Faktycznie, w ten sposób odciążają polskich płatników podatków.
 6. Ukraińcy najczęściej podejmują się takiej pracy, której nie chcą podejmować się Polacy - podstawowe prace na budowie, produkcji, w obsłudze.
 7. Żeby nie popełnić błąd dopuszczony przez p. Premier kilka lat temu (nazwanie ukraińskich migrantów zarobkowych uchodźcami), p. Poseł odwrócił pojęcia i tym razem nazwał islamskich uchodźców migrantami zarobkowymi, tym samym sugerując, że niema między nimi różnicy. Różnica między uchodźcą a migrantem zarobkowym jest oczywista. Uchodźca znajduje się pod całkowitą opieką Państwa - dostaje mieszkanie, zasiłek, udział w programach integracyjnych, nie może być wydalony z Państwa etc. Migrant zarobkowy nie dostaje nic - musi płacić za procedury wydania zezwolenia na pracę i wyrobienie karty pobytu, samodzielnie szuka i podejmuje pracę, opłaca koszty etc.

Przybycie Ukraińców pod każdym względem jest dla Polski zjawiskiem pozytywnym. Są to pracowici, bliscy kulturowo i łatwo asymilujący się ludzie. Nie rozumiem, skąd się biorą te narzekania.

Może ktoś z was będzie w stanie mi to wytłumaczyć?

Стежте за мною на фейсбуку
Tags:
Ukraińcy
Comments
4.8 ( 8 )