Zdj: Sergey Guneev / RIA Novosti

Białoruś: "Rozbierać się i pracować" powiedział Łukaszenko

W środę, 22 czerwca 2016 roku, otworzyło się piąte Ogólnobiałoruskie zebranie państwowe w Mińsku. Między innymi na otwarciu zebrania wygłosił przemówienie Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko. W swojej  przemowie białoruski lider polecił Białorusinom zwracać uwagę na proste, ale bardzo ważne zasady.

Nagranie jego kluczowej przesłanki szybko zostało popularne i rozprzestrzeniło się w internecie:

Tłumaczenie przemówienia na język Polski wygląda następująco:
 
Wiecie o tym co robić, jak robić i jakie cele osiągać.
Wszystko polega na prostych zasadach. Innowacje, IT-technologie, prywatyzacje etc. są rzeczmi dla nas znanymi.... już to opanowaliśmy. 
Ale wszystko, w tym nasze życie, polega na prostych zasadach - trzeba rozbierać się i pracować.
 
Najprawdopodobniej Prezydent zamierzał powiedzieć "Rozwijać się i pracować", lecz po raz kolejny powstało przejęzyczenie się które odrazu stało się przedmiotem niezliczonych dowcipów. Najbardzaiej popularnym stało rozbieranie się na stanowiskach pracy, robienie sobie zdjęć i publikowanie ich w internecie pod hashtagiem "#rozbieracsieipracowac" (org: #раздеватьсяиработать):
 
 

 

Przykłady z Facebook (‪#‎раздеватьсяиработать‬‬)

 

 

 

 

Białoruska agencja prasowa Radio Wolność zamieściła na swoim twitterze wideo z najlepszymi dotychczas zdjęciami akcji. Według Radia Wolności pod hashtagiem #раздеватьсяиработать w inrernecie pojawiło się ponad 1000 zdjęć, w tym też solisty znanego białoruskiego zespołu Brutto - Siarhei Mikhalok.

 

 

Informacja o białoruskiej inicjatywie dotarła do Polski i na Ukrainę, hashteg #раздеватьсяиработать staje się coraz bardziej popularny i międzynarodowy. Czy Polacy wesprzą naród białorusi i też rozbiorą się w pracy w znak solidarności? Zachęcam do zamieszczenia u siebie tagów #раздеватьсяиработать i #rozbierajsieipracuj

Стежте за мною на фейсбуку
Tags:
Białoruś
Comments
5 ( 1 )